Fark Yaratanlar

Türkiye’nin Fark Yaratanları!

Toplumsal sorunlara yenilikçi çözümler üreten sosyal girişimcileri, aktivistleri, değişim aktörlerini; destekleyen, görünür kılan ve topluma ilham veren bir platformdur.

image
image
image
image
image
image
image
2009 yılından bu yana, yaşadıkları çevrede karşılaştıkları sorunları çözmek için uğraşan ve topluma cesaret veren Fark Yaratanlar’ın hikâyelerini Türkiye ile paylaşıyoruz. Şimdiye kadar 8.000’e yakın başvuru arasından, somut ve sürdürülebilir çözümler üreten kişi ve kurumlar Danışma Kurulu’nun katkılarıyla Fark Yaratan olarak seçildi.

46

Şehir

210

Fark Yaratan

6

Tema

38

Milyondan Fazla İzlenme

Seçilen Fark Yaratanlar, uzman eşliğinde yapılan ihtiyaç analizi sonrasında uzun soluklu bir yolculuğa başlıyor. Fark Yaratanlar Ağı’na dahil olan kişi ve kurumlar; 10 ay boyunca Sabancı Vakfı ile bire bir çalışma şansına sahip oluyor. Buna ek olarak dahil oldukları ağ içerisinde diğer Fark Yaratanlar ile işbirliği geliştirme, çeşitli atölye ve etkinliklere katılma fırsatını da yakalıyor. Düzenlenen etkinlik ve atölyeler ise yine Fark Yaratanların ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda şekilleniyor.

Temalar

Bütün bireylerin haklardan eşit yararlandığı bir toplum için çevre, eğitim, ekonomik gelişme, sağlık, toplumsal adalet ve yurttaş katılımı alanlarındaki çalışmaların önemine inanıyoruz. Fark Yaratan olmak isteyen adaylar bu 6 farklı alanda başvurularını yapıyor ve her başvuru kendi alanında değerlendiriliyor.

Fark Yaratan Tüm Fark Yaratanlar

Eğitim
Gökçen Göksel - Oyun Atlası

Toplumsal Adalet
Murat Kefeli - Körüz Biz

Ekonomik Gelişme
Nesteren Şencan Görgülü - Kadınlar Matinesi

Eğitim
Onur Kahvecioğlu - Müzikist

Eğitim
Rumeysa Çevlik - Doğadaki Sınıf

Toplumsal Adalet
Zülal Tannur - From Your Eyes

Fark Yaratan SEÇİLİNCE Neler Oluyor?

% 100
Görünürlük
% 90
Güvenilirlik
% 73
Basın İlgisi
% 63
Yaygınlaşma
% 61
Gönüllü ve Bağışçı Artışı
% 44
Karar Vericileri Etkileme

Haberler & Duyurular Tüm Haberler

Gökçen Göksel, Metropolis Antik Kenti’nde Öğrencilerle Oyunun İzindeydi.
31.3.2024

14. Sezon Fark Yaratanlarımızdan Gökçen Göksel, Metropolis Antik Kenti’nde yer alan buluntulardan ilhamla tasarladığı “Oyunun İzinde: Metropolis” oyunu ile öğrencilerin, yaşadıkları coğrafya ile geçmişten bugüne bağ kurmasını sağlamayı hedefledi. Metropolis Antik Kenti ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte kültürel miras öğelerini deneyimleyen öğrenciler, kimi zaman hamam görevlisi, kimi zaman mecliste karar verici, kimi zaman ise gymnasium’da bir sporcu olarak çeşitli görevleri yerine getirdi. Etkinliğin tanıtım videosunu izlemek için tıklayın.

Devam
Rumeysa Çevlik, Öncü Kadınlar Listesi’nde.
31.3.2024

14. Sezon Fark Yaratanlarımızdan Rumeysa Çevlik, kurduğu öğrenme modeli ile Instyle dergisi tarafından toplumsal faydayı önceliklendiren, bu amaçla çalışmalarını sürdüren, çalışmalarıyla ilham veren kadınları duyurmak için hazırlanan Öncü Kadınlar listesinde yer aldı. Fark Yaratanımızı tebrik ederiz.

Devam
Kadınlar Matinesi, 5 Nisan’a Kadar Balat’ta!
31.3.2024

14. Sezon Fark Yaratanlarımızdan Nesteren Şencan Görgülü, kurduğu Kadınlar Matinesi ile kadınların gelir elde etmelerini, güçlenmelerini, kadın istihdamı yaratmayı ve paylaşım ekonomisine katkıda bulunmayı hedefliyor. Bu kapsamda, kısa süreliğine mezatlarını Balat’a taşıyan ekip; 5 Nisan’a kadar ziyaretçilerini bekliyor. Etkinliği takip etmek için tıklayınız.

Devam