Fark Yaratanlar

Türkiye’nin Fark Yaratanları!

Toplumsal sorunlara yenilikçi çözümler üreten sosyal girişimcileri, aktivistleri, değişim aktörlerini; destekleyen, görünür kılan ve topluma ilham veren bir platformdur.

image
image
image
image
image
image
image
2009 yılından bu yana, yaşadıkları çevrede karşılaştıkları sorunları çözmek için uğraşan ve topluma cesaret veren Fark Yaratanlar’ın hikâyelerini Türkiye ile paylaşıyoruz. Şimdiye kadar 2.700’den fazla başvuru arasından, somut ve sürdürülebilir çözümler üreten kişi ve kurumlar Danışma Kurulu’nun katkılarıyla Fark Yaratan olarak seçildi.

43

Şehir

190

Fark Yaratan

6

Tema

33

Milyondan Fazla İzlenme

Seçilen Fark Yaratanlar, uzman eşliğinde yapılan ihtiyaç analizi sonrasında uzun soluklu bir yolculuğa başlıyor. Fark Yaratanlar Ağı’na dahil olan kişi ve kurumlar; 10 ay boyunca Sabancı Vakfı ile bire bir çalışma şansına sahip oluyor. Buna ek olarak dahil oldukları ağ içerisinde diğer Fark Yaratanlar ile işbirliği geliştirme, çeşitli atölye ve etkinliklere katılma fırsatını da yakalıyor. Düzenlenen etkinlik ve atölyeler ise yine Fark Yaratanların ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda şekilleniyor.

Temalar

Bütün bireylerin haklardan eşit yararlandığı bir toplum için çevre, eğitim, ekonomik gelişme, sağlık, toplumsal adalet ve yurttaş katılımı alanlarındaki çalışmaların önemine inanıyoruz. Fark Yaratan olmak isteyen adaylar bu 6 farklı alanda başvurularını yapıyor ve her başvuru kendi alanında değerlendiriliyor.

Fark Yaratan Tüm Fark Yaratanlar

Toplumsal Adalet
Engelsiz Filmler Festivali

Sabancı Vakfı'nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan "Fark Yaratanlar" programının...

Yurttaş Katılımı
Hakan Yücel (Bisikletli Kütüphaneci)

1950'li yıllarda ürgüp yöresinde Halk Kütüphanesi hizmetinin köylere...

Sağlık
Kistik Fibrozis Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

Genetik bir değişiklik sonrasında vücuttaki bütün salgıların susuz...

Toplumsal Adalet
Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, 2014 yılında cinsel şiddeti daha görünür...

Yurttaş Katılımı
Pozy

Şiddet içeren, üzücü, kötümser haberler hemen her gün farklı iletişim platformlarında karşımıza çıkıyor...

Yurttaş Katılımı
Atma! Tamir Olsun, Çocuklara Umut Olsun

Muammer Kavazoğlu eski bir emlakçı, Bursa Orhangazi'de yaşıyor...

Fark Yaratan SEÇİLİNCE Neler Oluyor?

% 100
Görünürlük
% 90
Güvenilirlik
% 73
Basın İlgisi
% 63
Yaygınlaşma
% 61
Gönüllü ve Bağışçı Artışı
% 44
Karar Vericileri Etkileme

Haberler & Duyurular Tüm Haberler

Fark Yaratan Sohbetler
11.6.2020

2009 yılından bu yana 42 farklı şehirde 190 Fark Yaratana ulaşan program, pandemi sebebi ile yüz yüze gelemediğimiz bugünlerde bile Fark Yaratanların ilham veren hikayelerini canlı yayınlar aracılığıyla paylaşmaya devam ediyor.

Devam
Fark Yaratanlar Buluşuyor!
8.6.2020

2009 yılından bu yana desteklediği “Fark Yaratanlar” programı tam 42 şehirde toplam 190 Fark Yaratana ulaştı. 11. sezon hazırlıkları tüm hızıyla sürerken, ağ geliştirme çalışmaları kapsamında geçtiğimiz sezonlarla bir araya geliyor, 190 Fark Yaratanımızın ilham veren hikayelerini dinlemeye devam ediyoruz.

Devam
Haydi Bilim Başına!
30.4.2020

Ayça Arslan Ergül, Fark Yaratan seçildikten sonra artan bilinirliğini daha sürdürülebilir ve yaygınlaştırılabilir hale getirmek amacıyla öğrencileriyle birlikte 2019 yılında Bilim Başına Derneği’ni kurdu.

Devam