Fark Yaratanlar

Türkiye’nin Fark Yaratanları!

Toplumsal sorunlara yenilikçi çözümler üreten sosyal girişimcileri, aktivistleri, değişim aktörlerini; destekleyen, görünür kılan ve topluma ilham veren bir platformdur.

image
image
image
image
image
image
image
2009 yılından bu yana, yaşadıkları çevrede karşılaştıkları sorunları çözmek için uğraşan ve topluma cesaret veren Fark Yaratanlar’ın hikâyelerini Türkiye ile paylaşıyoruz. Şimdiye kadar 8.000’e yakın başvuru arasından, somut ve sürdürülebilir çözümler üreten kişi ve kurumlar Danışma Kurulu’nun katkılarıyla Fark Yaratan olarak seçildi.

44

Şehir

204

Fark Yaratan

6

Tema

38

Milyondan Fazla İzlenme

Seçilen Fark Yaratanlar, uzman eşliğinde yapılan ihtiyaç analizi sonrasında uzun soluklu bir yolculuğa başlıyor. Fark Yaratanlar Ağı’na dahil olan kişi ve kurumlar; 10 ay boyunca Sabancı Vakfı ile bire bir çalışma şansına sahip oluyor. Buna ek olarak dahil oldukları ağ içerisinde diğer Fark Yaratanlar ile işbirliği geliştirme, çeşitli atölye ve etkinliklere katılma fırsatını da yakalıyor. Düzenlenen etkinlik ve atölyeler ise yine Fark Yaratanların ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda şekilleniyor.

Temalar

Bütün bireylerin haklardan eşit yararlandığı bir toplum için çevre, eğitim, ekonomik gelişme, sağlık, toplumsal adalet ve yurttaş katılımı alanlarındaki çalışmaların önemine inanıyoruz. Fark Yaratan olmak isteyen adaylar bu 6 farklı alanda başvurularını yapıyor ve her başvuru kendi alanında değerlendiriliyor.

Fark Yaratan Tüm Fark Yaratanlar

Dilek Demir - Bağlar İlçesi Muradiye Mahallesi Muhtarı

Erdinç Erdem Bakkal - Şırnak’ta Bilim Yeniden Doğuyor

Ferda Salık - Diyarbakır Kültür Elçileri

Seda Fırın - Kekele TV

Toplumsal Adalet
Gamze Elibol - Türkiye Engelsizler Kültür, Sanat ve Eğitim Merkezi

Kurucusu olduğu TEKSEM ile engelli bireylerin özgürce sanata dahil olabileceği bir ortam sunuyor. Engelsiz Amazonlar girişimiyle engelli bireylerin ebeveynlerine istihdam imkanı sağlıyor.

Toplumsal Adalet
Erişilebilir Her Şey

Erişilebilirliği sadece fiziksel değil içerik ve iletişim boyutunda da ele alan ekip, mekanları ve etkinlikleri hem fiziksel hem de mental olarak erişilebilir hale getirerek sağlamcılık ile mücadele ediyor.

Fark Yaratan SEÇİLİNCE Neler Oluyor?

% 100
Görünürlük
% 90
Güvenilirlik
% 73
Basın İlgisi
% 63
Yaygınlaşma
% 61
Gönüllü ve Bağışçı Artışı
% 44
Karar Vericileri Etkileme

Haberler & Duyurular Tüm Haberler

Onaranlar Kulübü’nün Yeni Sokak Yerleştirmesini Gördünüz Mü?
31.1.2022

12. Sezon Fark Yaratanlarımızdan Onaranlar Kulübü; sokakları sahiplenerek yaşadığımız çevreyi güzelleştirme ve iyileştirme hedefi ile yola çıkan bir sosyal girişim. 90’larda çocuk olmak serisi kapsamında Super Mario, Snoopy, Marslı Marvin’den sonra şimdi de sıra Edi ve Büdü’de. İstanbul’un Cihangir semtine yerleştirdikleri eserleriyle “bu gri dünyada, her gün geçtiğimiz sokaklarda bize umut, ilham ve keyif veren detaylar üretmeyi seviyoruz” diyorlar. Siz de Onaranlar Kulübü ile tanışmak için tıklayınız.

Devam
Konuşmamız Gerek Derneği’nin “Regl Yoksulluğu” Anketine Katılın!
31.1.2022

Türkiye’de hijyenik ped vb. ürünlerin “lüks ürünler” gibi %18 oranında vergilendirildiğini biliyor muydunuz? Konuşmamız Gerek ekibi, yeni bir anket ile bu alana dair çalışmalarını artırıyor. Regl yoksulluğuna dair ankete katılmak için tıklayınız. Hijyen ürünleri temel ihtiyaçtır diyerek yola çıkan ve adil vergilendirme için kolları sıvayan 11. Sezon Fark Yaratanlarımızdan Konuşmamız Gerek Derneği ile tanışın.

Devam
Fark Yaratanımız Gamze Elibol, Sabancı Vakfı 6. Kısa Film Yarışması Sosyal Etki Jürisi’nde Yer Aldı!
31.1.2022

“Yeni Dünyada Yeni Meslekler” temasıyla düzenlenen 6. Kısa Film Yarışması’nda ilk kez Sosyal Etki Ödülü de verildi. Tema konusunda farkındalık yarattığına inanılan filme verilen Sosyal Etki Ödülü’nün jürisi ise 12. Sezon Fark Yaratanımız Engelsiz Amazonlar ve TEKSEM kurucusu Gamze Elibol, Yörük Kurtaran ve Evrim Kuran’dan oluştu. Ödül törenini izlemek için tıklayınız.

Devam