Fark Yaratanlar

Türkiye’nin Fark Yaratanları!

Toplumsal sorunlara yenilikçi çözümler üreten sosyal girişimcileri, aktivistleri, değişim aktörlerini; destekleyen, görünür kılan ve topluma ilham veren bir platformdur.

image
image
image
image
image
image
image
2009 yılından bu yana, yaşadıkları çevrede karşılaştıkları sorunları çözmek için uğraşan ve topluma cesaret veren Fark Yaratanlar’ın hikâyelerini Türkiye ile paylaşıyoruz. Şimdiye kadar 8.000’e yakın başvuru arasından, somut ve sürdürülebilir çözümler üreten kişi ve kurumlar Danışma Kurulu’nun katkılarıyla Fark Yaratan olarak seçildi.

45

Şehir

204

Fark Yaratan

6

Tema

38

Milyondan Fazla İzlenme

Seçilen Fark Yaratanlar, uzman eşliğinde yapılan ihtiyaç analizi sonrasında uzun soluklu bir yolculuğa başlıyor. Fark Yaratanlar Ağı’na dahil olan kişi ve kurumlar; 10 ay boyunca Sabancı Vakfı ile bire bir çalışma şansına sahip oluyor. Buna ek olarak dahil oldukları ağ içerisinde diğer Fark Yaratanlar ile işbirliği geliştirme, çeşitli atölye ve etkinliklere katılma fırsatını da yakalıyor. Düzenlenen etkinlik ve atölyeler ise yine Fark Yaratanların ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda şekilleniyor.

Temalar

Bütün bireylerin haklardan eşit yararlandığı bir toplum için çevre, eğitim, ekonomik gelişme, sağlık, toplumsal adalet ve yurttaş katılımı alanlarındaki çalışmaların önemine inanıyoruz. Fark Yaratan olmak isteyen adaylar bu 6 farklı alanda başvurularını yapıyor ve her başvuru kendi alanında değerlendiriliyor.

Fark Yaratan Tüm Fark Yaratanlar

Dilek Demir - Bağlar İlçesi Muradiye Mahallesi Muhtarı

Erdinç Erdem Bakkal - Şırnak’ta Bilim Yeniden Doğuyor

Ferda Salık - Diyarbakır Kültür Elçileri

Seda Fırın - Kekele TV

Toplumsal Adalet
Gamze Elibol - Türkiye Engelsizler Kültür, Sanat ve Eğitim Merkezi

Kurucusu olduğu TEKSEM ile engelli bireylerin özgürce sanata dahil olabileceği bir ortam sunuyor. Engelsiz Amazonlar girişimiyle engelli bireylerin ebeveynlerine istihdam imkanı sağlıyor.

Toplumsal Adalet
Erişilebilir Her Şey

Erişilebilirliği sadece fiziksel değil içerik ve iletişim boyutunda da ele alan ekip, mekanları ve etkinlikleri hem fiziksel hem de mental olarak erişilebilir hale getirerek sağlamcılık ile mücadele ediyor.

Fark Yaratan SEÇİLİNCE Neler Oluyor?

% 100
Görünürlük
% 90
Güvenilirlik
% 73
Basın İlgisi
% 63
Yaygınlaşma
% 61
Gönüllü ve Bağışçı Artışı
% 44
Karar Vericileri Etkileme

Haberler & Duyurular Tüm Haberler

Fark Yaratan Röportaj: Afette Rehber Çevirmenler Grubu - Alev Bulut
31.3.2023

Fark Yaratan Röportaj bölümümüzün ikinci konuğu 4. Sezon Fark Yaratanımız Afette Rehber Çevirmen Grubu kurucularından Alev Bulut. Afette Rehber Çevirmen Grubu, Çeviri Derneği bünyesinde 1999 Marmara depremi esnasında yurt dışından gelen yardım ekipleri ile yerel yetkililer, gönüllüler ve depremden etkilenen vatandaşlar arasında iletişim eksikliğinin fark edilmesi üzerine kuruldu. Afette Rehber Çevirmenlik Grubu (ARÇ), bir afet durumunda Türkiye'ye gelen yabancı arama kurtarma ekiplerine ve yardım kuruluşlarına çeviri desteği veriyor. 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde sahaya ilk giden ekiplerden birisi de Afette Rehber Çevirmenler oldu. Arama kurtarma çalışmalarının en önemli paydaşlarından olan çevirmenlerin saha deneyimini bu röportajda okuyabilirsiniz.

Devam
Fark Yaratanlarımız, Depremin İlk Gününden Bu Yana Çalışmalarını Sürdürüyor!
28.2.2023

6 Şubat 2023 Pazartesi günü Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa olmak üzere 11 ili etkileyen depremlerin ardından, Fark Yaratanlarımız bölgedeki ihtiyaçlar için seferber oldular.Depremin ilk gününden itibaren afet bölgesi için çalışmalara başlayan Fark Yaratanlarımız, bölgedeki vatandaşların akut ihtiyaçlarını temin ettiler. Günlük gıda, menstrüel ürünler, battaniye, bot, mont gibi ürünlerin temininin yanı sıra sahadaki çalışmaların hızlanması için farklı alanlarda destek mekanizmaları geliştirdiler.

Devam
Fark Yaratan Röportaj: Türkiye'deki Rehber Köpekler Derneği - Nurdeniz Tuncer
31.1.2023

Fark Yaratan Röportaj bölümümüzün ilk konuğu 8. Sezon Fark Yaratanımız Türkiye'deki Rehber Köpekler Derneği kurucusu Avukat Nurdeniz Tuncer. Nurdeniz Tuncer, 2014 yılında kurduğu dernek ile görme engelli bireylerin hareket kabiliyetlerini geliştirerek yaşam kalitelerini arttırıp çevrelerine daha rahat adapte olmalarını sağlamak amacıyla rehber köpekler yetiştiriyor. Aynı zamanda, engelli bireylerin topluma bağımsız katılımı için savunuculuk ve farkındalık çalışmaları sürdürüyor. Tuncer’le hem derneğin faaliyetlerini hem de ocak ayında resmi gazetede yayınlanan rehber köpeklerin şehirler arası otobüslerde seyahat edebilmelerini sağlayan düzenlemeyi konuştuk.

Devam